Oceľové plechy – hladké

Tabuľový (hladký) oceľový plech

Pre dostupnosť jednotlivych produktov,prosím, informujte sa vopred na čísle 0948 405 444

Tabuľový (hladký) oceľový plech

Plech je plochá kovová platňa, čiže rovinná platňa, ktorej hrúbka je rádovo menšia ako jej ostatné rozmery. Plech je materiál slúžiaci ako polotovar pre strojárenskú a stavebnú výrobu. Plech sa najčastejšie vyrába valcovaním za tepla a za studena. Najviac používaný je oceľový plech, ale vyrábajú sa aj plechy z iných kovových materiálov napr. hliníkové, medené, mosadzné a pod. Hlavným parametrom definujúcim plech je jeho hrúbka. Hrúbka plechu je normalizovaná. Plechy tenšie ako cca. 0,1 mm nazývame kovové fólie, plechy hrubšie ako cca 15 mm nazývame kovové platne.

Plech sa vyrába vo forme platní, pásov alebo vo forme plechových zvitkov (rolí).

Plechy podľa hrúbky delíme na:

* tenké t <= 2,99 mm
* stredná hrúbka 4,75 mm >= t >= 3,00 mm
* hrubé t >= 4,76 mm

Formáty plechových platní sú normalizované kvôli ďalšiemu spracovaniu. Plech nastrihaný na definovaný formát nazývme plechová tabla.

* malorozmerové (normálne): 1000×2000mm
* stredoformátové: 1250×2500mm
* veľkoformátové: 1500×3000mm

Oceľový plech

Oceľový plech je mnohostranný materiál, je relatívne ľahko tvarovateľný, dostatočne pevný a odolný. Nevýhodou je, že oceľ ľahko podlieha korózii, preto sa surový oceľový plech používa len v nekorozívnom prostredí. Plech sa ochraňuje ochranným náterom farbou alebo plastovým povlakom, alebo ochrannou kovovou vrstvou. Plech sa pokovuje kovmi odolnejšími voči korózii napr. zinok, cín, nikel, chróm a pod. Povrchová vrstva sa nanáša žiarovo, alebo elektroliticky. Medené, mosadzné, hliníkové, titánové plechy sú voči štandardne korozívnemu (vonkajšiemu) prostrediu odolné. Plech sa ďalej spracúvava lisovaním, dierovaním, strihaním, ohýbaním a klampiarskymi technológiami.

Pozinkovaný plech

Pozinkovaný plech patrí k najčastejšie používaným povrchovo upraveným plechom. Zinok vytvára so železom v oceli elektrický článok, v ktorom dochádza iba ku korózii zinkovej vrstvy.

Plechy pozinkované s organickým (lakoplasovanýn) povlakom

Plechy pozinkované s organickým (lakoplasovanýn) povlakomOceľové plechy s organickými povlakmi sú vhodné na použitie v tých prípadoch, kde oxidačná a korózna odolnosť má pri použití prvotný význam.
Používajú sa v stavebníctve na výrobu strešných krytín, ohýbaných profilov, dielcov na opláštenie budov, architektonických prvkov. Široké použitie majú aj v oblasti bielej techniky a kovového nábytku.
Základným materiálom pre výrobu oceľových plechov s organickými povlakmi sú oceľové plechy žiarovo pozinkované alebo plechy valcované za studena bez povrchovej úpravy.

Pre dostupnosť jednotlivych produktov,prosím, informujte sa vopred na čísle 0948 405 444

Cenník plechov (PDF) >>

 

Zdieľať článok